DAKAF-22 Kariyer Fuarı Gerçekleşti

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda ve Erzurum Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde Erzurum’da düzenlenen Doğu Anadolu Kariyer Fuarı (DAKAF-22) gerçekleşti.

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nde başlayan fuar, ev sahibi Atatürk Üniversitesinin yanı sıra; Bitlis Eren Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi,  Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitelerinin paydaşlığında gerçekleşti. Fuara bu üniversitelerden binlerce öğrenci katıldı.

Fuarda Üniversitemizi temsilen Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Atlı, Genel Sekreter Muhammed Sami Belet ve Kariyer Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Şerafettin Okutan ile çok sayıda Üniversitemiz öğrencisi katıldı. Meslek odaları, özel sektör,  kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ'lerin de yer aldığı fuarda öğrenciler, işverenlerle birebir mülakatlar yaparak kendilerini tanıtma ve firmaları tanıma fırsatı buldu.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinatörlüğünde yola çıkılan Bölgesel Kariyer Fuarları ile üniversiteler ve üniversitelerin bulundukları coğrafyalara ilişkin farklılıklardan bağımsız olarak üniversite öğrencilerine ülkemizin ve dünyanın geleceği için değerli birer yetenek olduklarının hissettirilmesi, istihdam konusunda fırsat eşitliği sağlanması, üniversitelerin kariyer merkezlerinin aktive edilerek iş dünyasıyla ilişkilerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Bitlis Eren Üniversitesinin de paydaş olduğu ve yüzlerce öğrencisiyle iştirak ettiği fuarda standları gezen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, fuara olan ilginin beklentinin çok üstünde gerçekleştiğini ifade etti. Elmastaş; "Fuara yoğun bir katılım oldu. Özellikle öğrencilerimiz büyük ilgi gösterdiler. Çeşitli etkinlikler, söyleşiler gerçekleşti. Öğrencilerimiz stant açan firmaları tek tek dolaşarak tanıma fırsatı buldu. Mesleklerine ait detaylı bilgi ve istihdam olanaklarını gördüler. Güzel etkileşimler oldu. Öğrencilerimiz gayet memnun kaldılar.” dedi.

Prof. Elmastaş, “Organizasyon, işverenler ile staj ve iş imkânı arayan gençlerin bir araya getirilmesi bakımından oldukça önemlidir.  Bu fuar ve organizasyon geleneksel bir hale geldi. Katılım her geçen yıl katlanarak artmaktadır. Organizasyon Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda gerçekleşti. Gayet verimli ve faydalı geçen bu organizasyonu himaye eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum. Ayrıca tüm katılımcılara, paydaş üniversitelere ve organizasyonda emeği geçen herkese, özellikle TATSO Başkanı Bilal Adabağ’a, BİGİAD Başkanı Kemal İnan’a, Özka Lastik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şerif Kanık’a ve TEKMER Müdürü Nurduhan Oto ile ev sahibi Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkür ediyorum.” dedi.