Üniversitemiz Kayak Merkezinde Kar Festivali DüzenlendiÜniversitemiz Kayak Merkezinde Kar Festivali düzenlendi.  

Festivale, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’ın yanı sıra Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Siirt Üniversitesi Rektörü Nihat Şındak, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mustafa Atlı ve Prof. Dr. Ferit İzci, Adilcevaz Kaymakamı İsmail Demir, Eren Holding Temsilcisi Metin Kazaz, üniversitemiz akademik ve idari personeli, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile Üniversitemiz öğrencileri katıldı. 

Festivalin açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Elmastaş  ‘’Karın başkenti unvanını tescilleyen Bitlis'te mart ayında bile yoğun kar yağışı devam ediyor. Meteorolojik verilere göre bu kış mevsiminde toplamda 10 metreye yakın kar yağışı alan Bitlis'te, Kar Festivali yakışır dedik ve bu festivali yapmaya karar verdik. Bu festival ile,  eğitim-öğretim faaliyetleri ile yorulan öğrencilerimiz için bir nebze de olsa eğlenmelerine imkan vermeyi amaçladık. Şunu bir kez daha belirtmek isterim ki, bizim en büyük amacımız öğrencilerimizin sadece ders çalışan öğrenciler olmaları değil, kültürel, sanatsal, sportif ve diğer birçok alanda yeni tecrübeler edinmeleridir. Bu tür festival ve şenlikler, bu anlamda büyük faydalar sağlamaktadır. Bu yıl ayrıca Üniversitemizin kuruluşunun 15 nci yıldönümü olması hasebiyle dönem sonuna yakın, çok daha geniş yelpazede etkinliği bir arada barındıracak Bahar Şenlikleri düzenlemeyi planlıyoruz. 27-29 Mayıs tarihlerinde yapmayı planladığımız bahar şenlikleri ile hem 15 nci yaşımızı kutlayacağız, hem de sene sonu yaklaşırken sınavlar öncesinde öğrencilerimize moral vereceğiz. Üniversitemiz kayak merkezinde ilkini düzenlediğimiz, akşam saatlerine kadar sürecek bol yarışmalı ve bol eğlence içerikli Festivalimizde güzel bir gün geçirmenizi diliyorum.” dedi. 

Festivalde konuşma yapan Bitlis Belediye Başkanı Nasrullah Tanğlay ise, “Karı eğlenceli hale getiriyoruz. Türkiye’nin her yerinde kar yağıyor. Karla mücadele ayrı bir vaka, ancak Bitlis’te vakayı eğlenceli hale getirerek vatandaşlarımızla karda şenlikler düzenliyoruz. Bitlis Eren Üniversitesi kampüsünde gerçekleşen kar festivali de bunlardan biri. Düzenlenen bu festivalden dolayı Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’a teşekkür ediyorum. Öğrencilerin moral ve motivasyonları için güzel bir etkinlik. Onlara da başarılar diliyorum. ” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra, Bitlis yöresine ait oyunların sergilendiği folklor gösterileri yapıldı. Daha sonra öğrenci kulüpleri tarafından oluşturulan takımlar arasında çeşitli yarışmalar düzenlendi. Kayak Yarışları, Kızak Yarışları, Kardan Heykel Yarışları, Halat Çekme Yarışları gibi bir çok yarışma etkinliği düzenlendi. Yarışmalardan sonra yaklaşık 3 bin öğrenciye sucuk-ekmek-ayran ikramı yapıldı. 

Etkinliğin öğleden sonraki kısmında ise başarı elde eden öğrenci ve takımlara madalya ve kupaların verildiği ödül töreni düzenlendi. Ödül töreninden  sonra müzik eşliğinde öğrenciler akşam saatlerine kadar eğlendi.